رکورد راندمان در پنل‌های خورشیدی سیلیکونی شکسته شد!

نویسنده: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر       clock زمان مطالعه: ۲ دقیقه


جینکو سولار (Jinko Solar)، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان پنل خورشیدی فتوولتاییک در چین، با رسیدن به راندمان ۲۳/۱ درصد، رکورد بیش‌ترین بازده برای پنل‌ خورشیدی فتوولتاییک مونوکریستال را شکست. هفته گذشته، کمپانی جینکوسولار به رکورد ۲۴/۹ درصد برای سلول خورشیدی مونوکریستال نوع n برپایه فناوری TOPCon، دست‌یافته بود.

پیشنهاد مطالعه: رکورد جدید جینکو سولار در راندمان سلول خورشیدی مونوکریستال

این نتیجه که توسط موسسه توف راینلند آلمان (TUV Rheinland) تایید شده است، رکورد پیشین این کمپانی که ۲۲/۳۹ درصد در ژانویه سال ۲۰۲۰ بود را ارتقا داده است.

جینکوسولار در بیانیه خود اعلام کرده است که برای دست‌یابی‌به این رکورد، از فناوری پیشرفته صنعتی یکپارچه‌سازی عمودی (Vertical Integration) که سلول‌های خورشیدی با راندمان بالای نوع n و برپایه فناوری جدید TOPCon را با طراحی پنل خورشدی با چگالی انرژی بالا و هم‌چنین لحیم‌کاری پیشرفته و در نهایت فناوری بسته‌بندی توسعه‌یافته، در جهت افزایش بهره‌وری نوری (اپتیکی) پنل خورشیدی، کاهش اتلافات ناشی از مقاومت داخلی و افزایش نسبت مساحت سلول به پنل، استفاده کرده است.

در ژانویه ۲۰۲۰، جینکو سولار اعلام کرد که قادر است، عملکرد پنل‌های خورشیدی را از طریق اعمال پوشش ضد بازتاب نور جدید و فناوری‌های متالیزیشن پیشرفته، بهبود بخشد. علاوه‌براین، فناوری تایلینگ ریبون (Tiling Ribbon) در طراحی سلول‌های خورشیدی مورد استفاده در پنل‌های خورشیدی گنجانده شده است که شکاف و فاصله بین سلول‌های خورشیدی در پنل را از بین می‌برد.

پیشنهاد مطالعه: رکورد جدید جینکو سولار؛ پنل خورشیدی ۵۸۰ واتی

هم‌چون بسیاری از شرکت‌های پیشرو در صنعت فتوولتاییک جهان، تیم تحقیق و توسعه جینکوسولار روی فناوری‌های نوآورانه تمرکز دارد، و کمک می‌کند تا صنعت فتوولتاییک گلوگاه‌های فناوری را پشت سر گذارد. به‌گفته جین هائو (Jin Hao)، مدیر ارشد فناوری جینکوسولار، این کمپانی سرمایه‌گذاری روی تحقیق و توسعه در فناوری‌های پنل‌های خورشیدی با راندمان بالا را با تمرکز ویژه روی تحقیقات آزمایشگاهی، افزایش خواهد داد.

جین هائو هم‌‎چنین افزود: هدف جینکوسولار از این سرمایه‌گذاری، علاوه‌بر بهبود جایگاه فنی صنعت فتوولتاییک جهان، تولید محصولات با راندمان بالا و قابلیت اطمینان بیش‌تر و در نتیجه به ارمغان آوردن ارزش مضاعف برای مصرف‌کننده نهایی است.

منبع: PV-Magazine

نظر شما درباره این مطلب مهم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشر و بازنشر تمامی مطالب در سایت و فضای مجازی تنها با درج آدرس www.iransolarmag.com مجاز است.